2023. 04. 29. - időtartama 8 óra
A foglalkozás első részét a Tudástárban tartottuk meg. Itt bemutattuk a vegetáció vizsgálatának módszereit. Megismerkedtünk szikesek, a rétek és a nyárasok jellemző növényeivel. Ezután terepre mentünk.
A mai alkalom legnagyobb része terepi foglalkozásból állt. Először a már korábban vizsgált szikesre mentünk. A helyszínen bemutattuk a vegetáció kvadrát módszerrel történő felmérését. Csoportmunkában ezt a feladatot jól begyakoroltattuk a gyerekekkel.
Amint a kvadrátok kijelölése biztosan ment, a terepi növényhatározás alapjait sajátítottuk el. A csoportok megtanulták a növényhatározó használatát. Ezt követően csoportmunkában zajlott a szikes növényvilágának felmérése. Amint a szakemberek által is átnézett adatokat lejegyzetelték a csapatok, elindultunk a már megismert rétre. Itt is csoportmunkában elvégeztük a kvadrátmódszerrel történő vegetációfelmérést, amit szintén lejegyzeteltek a csapatok. Végül a nyáras növényvilágát mértük fel. Itt is jegyzetfüzetben rögzítették a csapatok az eredményeiket. A rögzített adatokat minden esetben átnézték a szakemberek.
A növénytani ismereteinek fejlesztésén túl a tanulók az ökológia tudományterébe is bepillantást nyertek. Megértették a természetben működő ok-okozati összefüggéseket, valamint a biodiverzitás fontosságát, amely a földi élet minden szintjén jelen van, így a fajon belül a fajok között, az élőhelyeken át egyaránt.